(augusztus 23-szeptember 22.)
Jelmondata: "Én elemzem"
A csillagjegy története: A Mul.Apin szerint, amely a babilóniai asztrológia i.e. 1000 és i.e. 686 között keletkezett rövid általános összefoglaló jegyzéke, az ókori babilóniaiak számára a Szűz csillagkép a termékenységet szimbolizálta. A babilóniai és akkád Shala termékenység-istennővel hozták kapcsolatba, és szántóföldi barázdaként értelmezték a konstellációt, amely az ő búzakalászát, illetve kukoricáját érleli. Ezt a tradíciót őrzi a Szűz legfényesebb csillaga, a Spica neve, amely latinul szintén búzakalászt jelent, ami a mezopotámiai termőföldek egyik legfőbb terménye volt.
Az ókori görögök és rómaiak Démétér, illetve Ceres istennővel hozták kapcsolatba, aki a földművelés és a termékenység istennője volt, valamint Persephoné-Proserpina istennő szűz édesanyja.
A Szűz csillagképet a történelem során majdnem minden kiemelkedő istennővel azonosították, így az egyiptomi Ízisszel, az akkád-babiloni Istárral, a görög Cybelével (latin Magna Mater), akik más funkcióik között mind termékenység-istennők, illetve földistennők voltak, ami arra utal, hogy a Nap a termények betakarításának időszakában tartózkodik e konstellációban. A csillagképet általában szép, fiatal nővel ábrázolják, aki búzakévét tart a kezében. A görögök egyébként Pallasz Athéné istennővel is kapcsolatba hozták.
Ezzel párhuzamosan Diké (mellékneve Asztraia, A csillagszűz, latin Iustitia vagy Astraea), az igazságosság, az ártatlanság és a tisztaság görög-római istennője is képviselte a Szűz csillagképet, az igazság mérlegével a kezében. Asztraia az utolsó halhatatlanok egyike volt, aki az antik görög hitvilág szerinti Aranykorban és Ezüstkorban az emberek között élt, ám a Bronzkor emberi gonoszságai elől menekülve az égbe emelkedett, és ott a Szűz konstellációjává vált, a kezében tartott mérleg pedig a közeli Mérleg csillagképpé. A legendák szerint Asztraia a következő Aranykor alkalmával visszatér az emberek közé.
A középkorban, a kereszténység elterjedésével az ókori görög-latin mondák háttérbe szorultak, és a Szűz csillagképet olykor a Szűzanyával hozták kapcsolatba.
|