(szeptember 23-október 22.)
Jelmondata: "Én egyensúlyban tartom"
A csillagjegy története: Mérleg a Zodiákus egyetlen jegye, amely nem élőlényt ábrázol, és egyben a legfiatalabb csillagjegy is, bár egyike a Ptolemaiosz által leírt 48 klasszikus konstellációnak. A babiloniaknál és a régi görögöknél egy kétjelentésű szó hibás fordítása miatt a Skorpió csillagkép részének tekintették, pontosabban a skorpió két ollóját látták benne. Az ókori Mezopotámiában a kétserpenyős mérlegek nem állványon álltak, hanem a karjuk középpontjánál függesztették fel őket, ami miatt egy, a farkánál fogva felkötött, karjait széttáró skorpióra emlékeztettek. Az arab csillagászok is a Skorpió két ollójával azonosították a mai Mérleg konstelláció csillagait.
Maga a mérleg szimbólum fontos helyet foglal el az ókori népek hitvilágában. A babilóniaiak a holtak felett történő ítélkezés eszközét látták benne. Hasonlóképpen volt ez az egyiptomiaknál is, ahol a mumifikáció és a túlvilág istene, Anubisz használta. A mérleg egyik serpenyőjére helyezte az elhunyt szívét, a másikra pedig egy tollpihét. Ha a szívet nem terhelték súlyos bűnök, könnyebb volt a tollpihénél, és részesülhetett a túlvilági életben. Ha azonban nehezebb volt, egy démon felfalta.
A suméroknál A Menny Mérlegének hívták a csillagképet, talán azért, mivel 4000 évvel ezelőtt a Nap ebben a konstellációban időzött az őszi napéjegyenlőség idején, vagy talán, mert ebben az időszakban szedték be a terményadót, és az adószedők hasonló kétkaros mérleggel mérték ki az adóként kivetett gabonamennyiséget.
Később, az ókori görög-római kultúra idején, i.e. 100 körül nyeri el a csillagkép a mai Mérleg nevét, válik külön a Skorpiótól, és lesz az igazságosság szimbólumává. Ekkortól együtt ábrázolják Dikével (mellékneve Asztraia, A csillagszűz, latin Iustitia vagy Astraea), az igazságosság, az ártatlanság és a tisztaság görög-római istennőjével, aki a Szűz csillagképét képviseli, az igazság mérlegével a kezében. Asztraia az utolsó halhatatlanok egyike volt, aki az antik görög hitvilág szerinti Aranykorban és Ezüstkorban az emberek között élt, ám a Bronzkor emberi gonoszságai elől menekülve az égbe emelkedett, és ott a Szűz konstellációjává vált, a kezében tartott mérleg pedig a közeli Mérleg csillagképpé. A legendák szerint Asztraia a következő Aranykor alkalmával visszatér az emberek közé.
|