(október 23-november 21.)
Jelmondata: "Én kívánom"
A csillagjegy története: A Skorpió csillagkép története igen eseménydús. Az ókorban néhány auktor még a Rák csillagképet nevezi többek között Skorpiónak. Egy ideig a Mérleg csillagképet a Skorpió részének, pontosabban ollóinak tekintették. A Mérleg a római korban, i.e. 100 körül vált ki a Skorpió konstellációjából, és tőle nyugatra látható az égbolton. A csillagkép sokak fantáziáját megmozgatta, a halászó tengeri népek hite szerint például a Skorpió egy olyan horog, amivel egy egész szigetet ki lehet fogni a tengerből.
Legjobban júliusban látható, tőlünk éppen délre, ekkor fullánkja is láthatóvá válik a horizonton. Ősi neve, a Scorpio már csak az asztrológiában használatos, a csillagászatban ma Scorpius a megnevezése.
A görög mitológiában a Skorpióval kapcsolatos legendák nagy része Orionnal, a nagy vadásszal fonódik össze. Az egyik mítosz szerint Orion azzal dicsekedett Artemisz istennőnek és édesanyjának, Létónak, hogy képes minden állatot megölni a Földön. Bár Artemisz, a vadászat istennője maga is nagy vadász volt, de egyben minden teremtmény oltalmazója is, így édesanyjával együtt egy skorpiót küldtek Orionra, hogy bánjon el vele. A felek élénk csatát vívtak egymással, ami még magának Zeusznak, az istenek királyának a figyelmét is felkeltette, aki később a skorpiót az égre emelte. Artemisz kérésére Orionnal is ezt tette aztán, hogy példája intő jel legyen a halandók számára, hogy fékezzék meg túlzott büszkeségüket.
Egy másik görög mondában, amelyben a skorpió Orion nélkül szerepel, Phaetón, Héliosz halandó fia származásával kérkedett a barátai előtt. Mivel ők nem hittek neki, Phaetón az apjához fordult, aki korábban már megesküdött a Sztüx folyóra, hogy megad Phaetónnak mindent, amit az kér. Phaetón az apja Napszekerét akarta hajtani egy napon keresztül. Bár Héliosz megpróbálta lebeszélni a fiát, Phaetón elhatározása sziklaszilárd volt. Amikor a várva várt nap elérkezett, Phaetón pánikba esett, és elvesztette az irányítást a szekeret húzó fehér lovak felett. Először a Föld lehűlt, amint Phaetón túl magasra repült, ráadásul a fiatalember találkozott a halálos fullánkjával támadásra kész égi skorpióval. Ettől megriadva túl mélyre ereszkedett, amivel leégette a Föld növényzetét. Phaetón merő véletlenségből sivataggá változtatta Afrika legnagyobb részét, és feketére égette az etióp nemzet bőrét. Magának Zeusznak kellett közbelépnie, aki villámával fékezte meg az elszabadult szekeret hajtójával együtt. Phaetón végül az Eridanosz folyóba vetette magát.
|